Necháte se někdy zbytečně vytočit? Přerůstají vám stresové situace přes hlavu a nevíte, jak se napětí zbavit? Naše tělo je spojeno s psychikou víc, než se zdá.
Stresové situace zažíváme všichni. Vyhnout se jim nejde, ať už pilotujeme Boeing nebo vychováváme puberťáka, Jak tedy takové situace s nadhledem zvládat a nepoškodit si při tom zdraví? Důležitá je řeč těla.
Uvědomíte si někdy, že se hrbíte, schováváte, křížíte si ruce před tělem? Jak se v tu chvíli cítíte?
Nálada ovlivňuje řeč těla. Když se necítíme dobře, instinktivně se nahrbíme, abychom se ochránili před zraněním. Zkřížené ruce znamenají Nechoď ke mně. Skloněná hlava značí odevzdání a submisivitu.
Pokud jsme šťastní a sebevědomí, hrudník vypneme ve výzvě světu – tak pojď, rozdáme si to.
Funguje to ale i naopak. Řeč těla totiž ovlivňuje naši náladu.
Když se narovnáme, tělo dostane signál, že se asi tedy cítí dobře. Chvíli váhá, co se to děje a pak začne honem produkovat hormony štěstí, aby se přizpůsobilo situaci.
Když vás tedy něco zaskočí, vystresuje nebo rozčílí a nechcete reagovat křikem a situaci zhoršit, zkuste se narovnat. Ramena dozadu, páteř vytáhnout. Zatímco budete myslet na to, v jakém postavení se tělo zrovna nachází, stresová situace možná pomine.
Pokud ne, budete soustředění a schopní jí čelit. Lehký úsměv naladí ke vstřícnému řešení, otevřené dlaně přistoupí na kompromis.
Ovšem i pokud jste zrovna sami a odpočíváte, je důležité, v jaké pozici se nacházíte. Sedíte-li u počítače nebo televize skrčení, tělo dostává signál, že prožíváte smutek, i když tomu tak ve skutečnosti není. Narovnání páteře, otevření hrudníku a zvednutí brady podporují sebevědomí, klid a harmonii. Překřižování nohou a rukou naopak vyvolávají obranou reakci a zastavují proudění energie tělem.
Narovnat se a zhluboka nadechnout dokáže zázraky.
Rozdýcháme to pak snáze, budeme se cítit klidnější, vyrovnanější a ve vztazích nám to půjde lépe. Budeme si moci oddechnout.