Menu Zavřeno

Domácí léčba refluxu

Civilizační choroby ohrožují stále větší množství lidí, když jejich výskyt v populaci nepřetržitě roste. Typickým onemocněním moderní doby je reflux jícnu, který bývá nejčastěji zapříčiněn stresem a špatnou skladbou stravy. Jakým způsobem je možné prostřednictvím změny jídelníčku a domácí diety tomuto onemocnění čelit?

Reflux jícnu

Reflux jícnu je onemocnění, které se projevuje průnikem kyselého obsahu žaludku do oblasti jícnu. Kyselina chlorovodíková jícen postupně poškozuje, takže lidé hovoří o pocitech pálení žáhy, za hrudní kostí i o zápachu z úst. K jiným příznakům se řadí nepravidelná stolice nebo průjmy. Refluxní choroba je vleklým onemocněním, u něhož často dochází k opakovaným vzplanutím.

Léčba refluxu jícnu je spojena s přísnou dietou

Pokud se chce člověk zbavit této nemoci, je třeba, aby tomu přizpůsobil svůj jídelníček. Vyřadit by z něj měl veškerý přidaný cukr i výrobky, které obsahují bílou mouku. Důležité je také vyhýbat se alkoholu, kravskému mléku a sladkým i syceným nápojům. Zapomenout je v tomto případě nutné i na jindy do nebe vynášený česnek. Jídlo by mělo být rozděleno na menší porce a každé sousto by mělo být vždy důkladně rozkousáno. Úprava jídelníčku by měla jít ruku v ruce s různými typy cvičení, během nichž je zapojen střed těla.

Při refluxu jícnu pomohou různé bylinky

Efektivní se při léčbě refluxu jícnu jeví bylinná léčba, při níž se využívají byliny z kategorie slizových. Ty mají svůj název od hojivého slizu, který dokáže regenerovat sliznice trávicího traktu. Jedná se kupříkladu o sléz, proskurník nebo puškvorec. Pomoci mohou i další bylinky, které podporují správnou funkci trávení, prospívají žaludeční sliznici a snižují kyselost, jako je heřmánek, meduňka nebo řepík. Značné oblibě se těší i některé léčivé houby, a to na prvním místě čaga sibiřská.

Mezi vhodné doplňky patří i přípravek Esoxx One. Jedná se kombinaci hyaluronové kyseliny a chondroitinu sulfátu, které dopomáhají k ochrannému mechanismu pro gastroezofageální sliznici, jež se pak lépe hojí.

Zdroje

LUKÁŠ, K. Refluxní choroba jícnu: stručný průvodce pro pacienty. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 978-80-246-0506-7.

VELA, M., RICHTER, J., PANDOLFINO J. et kol. Refluxní choroba jícnu – GERD. Praha: Galén. 2015. ISBN 978-80-247-4063-8.

Posted in Nemoci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient