Menu Zavřeno

Zkušenosti s antigenním testováním ve firmách: Jaké změny čekají zaměstnavatele?

Zaměstnavatelé v minulosti poměrně slušně zvládali testování svých zaměstnanců v souvislostí se zjišťováním covid pozitivních. Aktuálně však musí testovat pouze zaměstnance bez dokončeného očkování. To se však má od 17. ledna 2022 změnit. Včetně četnosti testování. 

Antigenní testy
Antigenní testy

Chystá se přísnější a častější antigenní testování ve firmách

Nová vláda a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhují, aby měly firmy povinnost od 17. ledna 2022 testovat své zaměstnance dvakrát v týdnu, optimálně co tři dny, a to všechny, bez rozdílu, zdali byli očkovaní či nikoliv. Testování se nevyhnou dokonce ani ti, kteří jsou očkovaní třetí dávkou. Teď se přitom testují jenom neočkovaní zaměstnanci jednou týdně. Zaměstnavatelé si přitom již dříve stěžovali, že pro některé z nich je to nezvládnutelné opatření. Nařízení zatím není platné a čeká se na projednání vládního návrhu s tripartitou.

Bude někdo, kdo se nebude muset testovat?

Testování by měli být zproštěni zaměstnanci, jenž nepřichází do styku s třetím osobami, a zaměstnanci na home office. Testovat se nemusí též ti, kteří měli negativní PCR test v posledních 72 hodinách. Ten však musí být proveden profesionálním zdravotníkem. Jinak se budou testovat též zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, na které se budou vztahovat jiná pravidla.

TIP: nejlevnější antigenní testy jsou k dostání na Dialékárna.cz

Co stát firmám proplatí?

Na každý test budou moci firmy získat až 60 Kč. To platí již za testy provedené zpětně od listopadu. Testy se proplácí vždy za předcházející měsíc a první žádosti je možné podávat od ledna. Proplácení antigenních testů zatím správní rada pojišťoven neschválila, ale vedení jednotlivých pojišťoven s tím souhlasí. Za leden by tak mohlo být proplaceno osm a za únor sedm antigenních testů. Ministr Válek slibuje, že firmy získají peníze zhruba do měsíce a půl.

Problém může nastat v kvalitě testů

Dodavatelé již začínají kompletovat testy pro distribuci do firem, avšak imunolog Václav Hořejší dnes v článku pro iDnes.cz varoval, že by se mělo nejdříve prověřit, zdali jsou tyto testy vůbec variantu omikron schopné detekovat. Antigenní testy jsou dle dosavadních zkušeností méně citlivé než PCR testy. Vykazují chybovost, ne vždy totiž virus detekují, nebo jej naopak odhalí i když dotyčný nakažen není. Problémy nastiňuje na twitterovém účtu i profesor Omar Šerý, odborník na diagnostiku DNA a neurobiog. Ten zmiňuje analýzu několika desítek vzorků pozitivních na omikron vyhodnocovaných antigenním testem. Až 2/3 pozitivních by těmito testy odhalena nebyla.

Posted in Covid 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient